تفاوت بین نظافت صنعتی و تجاری چیست؟

تفاوت بین نظافت صنعتی و تجاری چیست؟

تشخیص این موضوع بسیار ساده است که درخواست مردم برای افزایش نظافت روز به روز در حال گسترش است و این موضوع در محیط های تجاری و صنعتی نمود بیشتری پیدا کرده است. همه ما می خواهیم در محیطی تمیز و بدون آلاینده فعالیت روزانه خود را انجام دهیم. به همین دلیل شناخت انواع راه های نظافتی و دستگاه های مورد نیاز  آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

 در این مقاله در مورد تفاوت نظافت صنعتی و تجاری بحث خواهیم کرد تا بیشتر متوجه روش های نظافت در این دو محیط شوید. بزرگترین تفاوت های این محیط ها در نظافت مربوط به آلاینده های آنهاست. در مناطق صنعتی عموما آلاینده های خطرناک بیشتری وجود دارد؛ در نتیجه آنها، با چالش های بیشتری در این مناطق روبه رو خواهید شد.

چه زمانی از نظافت تجاری باید استفاده کرد

از عمده ترین تفاوت نظافت صنعتی و تجاری می توان به این موضوع اشاره کرد که در محیط های تجاری مانند: مدارس، ادارات، خرده فروشی و…. رفت و آمد زیادی وجود دارد. این رفت و آمد آلودگی های متفاوتی را به همراه خواهد داشت که این موضوع اهمیت نظافت در این مکان ها را افزایش می دهد.

برای نظافت های تجاری از ابزارهایی متفاوت با نظافت صنعتی استفاده می شود. دستگاه هایی مانند: جاروبرقی نیمه صنعتی، جاروبرقی هتلی، اسکرابرهای دستی کوچک و… از کاربردی ترین ابزارهایی هستند که برای نظافت در این محیط ها قابل استفاده هستند.

در بحث نظافت تجاری عموما با چالش ها و آلودگی های خطرناکی روبه رو نخواهید بود. اما چرا توصیه می شود تا از این دستگاه های صنعتی استفاده شود؟

توجه داشته باشید که سرعت بالا در نظافت به همراه کیفیت، فاکتورهای مهمی هستند که این دستگاه ها در اختیار ما قرار می دهند. همچنین از نظر هزینه های تمام شده برای یک واحد تجاری نیز در طول زمان می توانید با این دستگاه ها، هزینه ها را کاهش دهید.

نظافت محیط های تجاری

چه زمانی از نظافت صنعتی باید استفاده کرد

محیط های صنعتی شامل محیط های بسیار متنوع با انواع آلودگی های متنوع است که نظافت را در این محیط ها دشوار کرده است. تفاوت نظافت صنعتی و تجاری، در بحث ابزارهای مورد استفاده آنها نمود بیشتری پیدا خواهد کرد.

همچنین افرادی که مسئولیت نظافت محیط را بر عهده دارند نیز باید از تخصص و مهارت بالاتری نسبت به افرادی که در محیط های تجاری فعالیت می کنند، داشته باشند.

اپراتوری هایی که وظیفه پاکسازی محیط را دارند، باید به درک درستی از اطمینان برای پاکسازی محیطی عاری از آلاینده ها برسند. که این میزان از درک بالا به مهارت بالایی نیاز دارد.

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که نظافت در محیط های صنعتی بر بازدهی این محیط ها تاثیر مستقیم دارد.

از دیگر تفاوت نظافت صنعتی و تجاری می توان به تاکتیک ها و روش های نظافت های اشاره کرد. همانطور که مشخص است مقیاس محیط نظافت صنعتی نسبت به نظافت تجاری بسیار بیشتر است. در نتیجه این موضوع، دستگاه های قابل استفاده در محیط های صنعتی نیز با دستگاه های نظافتی تجاری متفاوت هستند. در ادامه به معرفی انواع تجهیزات نظافت صنعتی اشاره خواهیم کرد.

نظافت محیط های صنعتی

انواع تجهیزات و دستگاه نظافت صنعتی

همانطور که گفته شد، آلاینده های متفاوتی در یک محیط صنعتی ممکن است وجود داشته باشد. به همین دلیل دستگاه های قابل استفاده برای این محیط ها نیز تفاوت هایی با یکدیگر خواهند داشت. اگر بخواهیم به شکل کلی آلاینده های موجود در محیط های صنعتی را معرفی کنیم؛ شامل موارد زیر خواهد شد:

  • گرد و غبار و اجسام ریز
  • آلودگی های چسبیده شده به کف زمین
  • چربی ها و آلودگی های دیوارها و برخی از دستگاه ها
  • و….

برای هر یک از آلودگی ها دستگاهی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. بزرگ ترین بحث در تفاوت نظافت صنعتی و تجاری شاید همین دستگاه ها باشد. دستگاه هایی مانند:

  • جاروبرقی صنعتی : کارکرد انواع جاروبرقی های صنعتی همانند جاروبرقی های خانگی است که همه ما آنها را مشاهده کرده ایم. خود جاروبرقی های صنعتی نیز با توجه به نیازهای مختلف در صنعت به انواع و اقسام متفاوتی مانند: جاروبرقی صنعتی تر و خشک، جاروبرقی هتلی، جاروبرقی دائم کار و… تقسیم می شود.
  • زمین شوی صنعتی: زمین شو صنعتی یا اسکرابر صنعتی، از مهم ترین تجهیزات صنعتی محسوب می شوند. فرآیند کاری این دستگاه ها به گونه ای است که دستگاه با استفاده از آب و مواد شوینده و برس تعبیه شده در قسمت انتهایی خود، اقدام به شست و شوی کف زمین می کند.

این دستگاه ها نیز همانند جاروبرقی های صنعتی در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند که بسته به هر نیازی در کارخانه ها و انبار ها و محیط های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. اسکرابر دستی و اسکرابر خودرویی از جمله تقسیم بندی های این دستگاه ها بر اساس نوع استفاده ؛ محسوب می شوند. توجه داشته باشید که نوع دستی این دستگاه ها را می توان برای محیط های تجاری نیز استفاده کرد.

نحوه کار زمین شوی دستی
  • واترجت صنعتی: واترجت صنعتی نیز از دیگر دستگاه های نظافتی است که وظیفه آن از بین بردن آلاینده هایی مانند: چربی ها، روغن، لکه ها و…. از روی اجسام است. این دستگاه با استفاده از آب با فشار بالا، تقریبا توانایی پاکسازی هر نوع آلودگی را خواهد داشت.

واترجت ها با توجه نوع سوخت استفاده شده در آنها به دو دسته واترجت صنعتی دیزلی و واترجت صنعتی برقی تقسیم بندی می شود.

علاوه بر محیط های صنعتی کاربردهای این دستگاه را می توانید در کارواش ها و برخی دیگر از محیط های تجاری نیز مشاهده کنید. تفاوت نظافت صنعتی و تجاری را در این موضوع نیز می توانید مشاهده کنید.

  • سوییپر صنعتی: دستگاه های سوییپر صنعتی جزو کاربردترین دستگاه های نظافتی شهری، کارخانه ها و فضاهای انبارداری بزرگ هستند. این دستگاه با استفاده از برس های طراحی شده در قسمت انتهایی خود، آلودگی هایی مانند: گردوغبار، خاک و در برخی از موارد برف روبی نیز از این دستگاه های صنعتی استفاده می شود.
سوییپر صنعتی آوین صنعت

برای دریافت مشاوره رایگان در رابطه با انواع دستگاه های نظافتی صنعتی مانند سوییپر صنعتی، واترجت صنعتی، زمین شوی صنعتی، جاروبرقی صنعتی و…. می توانید با کارشناسان ما در مجموعه آوین صنعت در ارتباط باشید.      

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.