تفاوت جاروبرقی و دستگاه فرش شوی یا موکت شوی چیست؟

تفاوت جاروبرقی و دستگاه فرش شوی یا موکت شوی چیست؟

شاید تابه حال در مورد شستشوی عمیق فرش ها صحبت هایی را شنیده باشید. اما همیشه این سوال در ذهنتان بوجود آمده باشد که این شستشوی عمیق به چه صورت انجام می گیرد؟ آیا از دستگاه خاصی برای این کار استفاده می شود؟ آیا با استفاده از جاروبرقی یا شوینده های شیمیایی این امکان وجود دارد؟

اینترنت فضای بسیار خوبی است که می توانید برای پرسش به پاسخ هایتان از آن استفاده کنید. در این مقاله ما سعی کردیم تا نکاتی در مورد انواع دستگاه های مورد استفاده در شستشوی فرش ها و بیان تفاوت های ماشین فرش شویی و جاروبرقی به شما بگوییم و شما را بیشتر با این تجهیزات نظافتی آشنا کنیم.

دستگاه فرش شوی چیست؟

نحوه کار دستگاه فرش شوی

به شکل کلی این دستگاه ها همانطور که از نامشان نیز مشخص است برای شستشو و نظافت فرش ها کاربرد دارند. این دستگاه ها با استفاده از آب و مواد شوینده و برس های تعبیه شده، می توانند هر نوع آلودگی ای را از روی سطوح مختلف برداشته و آنها را به داخل مخزن زباله خود منتقل کنند.

نوع دیگری از این دستگاه ها با عنوان دستگاه موکت شوی نیز ممکن است برای شما آشنا باشد. نحوه کار این دو دستگاه کمی با هم متفاوت است اما در نهایت هدف آنها از بین بردن آلودگی ها از روی سطوح مختلف مانند فرش و…. است. در دستگاه موکت شوی، نحوه کار بدین شکل است که بخار آب گرم از داخل دستگاه توسط نازل بر روی لایه های عمیق پاشیده می شود و پس از جداسازی لکه ها و آلودگی ها، این دستگاه مواد زاید را در درون مخزن خود جمع آوری می کند.

حتی این دستگاه را نیز می توانید با ترکیب مواد محلول استفاده کنید که قدرت پاک کنندگی را تا چندین برابر افزایش می یابد. البته خیالتان بابت خشک شدن سطح پس از شستشو راحت باشد زیرا این دستگاه ها با استفاده از تجهیزات پیشرفته، فرآیند خشک شدن سطوح را نیز تا حدود زیادی انجام می دهند.

جاروبرقی چیست؟

کار کردن با جاروبرقی

جاروبرقی های خانگی و تجاری یکی از متداول ترین تجهیزات نظافت هستند که همه ما آنها را دیده ایم و با آن کار کرده ایم. این دستگاه ها با استفاده از یک سیستم مکش، آلودگی های جامد را به داخل مخزن خود هدایت می کنند و با استفاده از سیستم فیلتراسیون از انتشار آلودگی های درون مخزن به بیرون جلوگیری می کنند. این نوع از دستگاه با توجه به محیط ها و نیازهای مختلف، در انواع متفاوتی طراحی و ساخته می شوند که چند نمونه از آنها شامل: جاروبرقی صنعتی، جاروبرقی نیمه صنعتی، جاروبرقی خانگی، جاروبرقی مرکزی، جاروبرقی مسجدی، جاروبرقی هتلی، جاروبرقی دائم کار و…..

انتخاب بین جاروبرقی و فرش شوی

اما برای نظافت و شستشوی فرش خانه خود به جاروبرقی نیاز داریم یا دستگاه موکت شوی یا دستگاه فرش شوی؟ پاسخ این سوال کاملا واضح است و به نیاز شما بستگی دارد. همانطور که گفته شد، جاروبرقی برای زباله های خشک و دستگاه موکت شوی برای از بین بردن لکه ها ساخته شده است. پس تفاوت جاروبرقی و فرش شوی مشخص است و انتخاب از بین این دو گزینه به نیاز شما بستگی دارد.

در محیط هایی که فرش دائما در معرض لکه ها و آلوده های مختلف است، مسلما استفاده از یک دستگاه موکت شوی می تواند گزینه مناسبی باشد. به خصوص اگر از حیوانات خانگی نگه داری می کنید، قطعا شستشوی دائم فرش به شکل سنتی برای شما دشوار خواهد بود؛ در چنین شرایطی استفاده از یک دستگاه موکت شوی می تواند خیال شما را راحت کند.

استفاده همزمان از دستگاه موکت شوی و جاروبرقی

دستگاه موکت شوی

یکی از بهترین راه ها برای نظافت و شستشوی عمیق فرش ها، استفاده همزمان از دستگاه فرش شوی و جاروبرقی است. اگر می خواهید تمامی آلودگی ها به شکل کامل از بین بروند، می توانید ابتدا با استفاده از یک جاروبرقی، زباله های خشک را جمع آوری کنید و سپس با استفاده از دستگاه فرش شوی، لکه های باقی مانده را از بین ببرید. توصیه می شود برای مشاهده نتیجه بهتر، بعد از اتمام کار با دستگاه فرش شوی، یکبار دیگر از جاروبرقی برای جمع آوری الیاف و مواد باقی مانده بر روی سطح استفاده کنید.

آیا دستگاه فرش شوی را بخریم، اجاره کنیم یا از شرکت های نظافتی کمک بگیریم؟

معمولا شما برای به کارگیری از دستگاه های فرش شوی سه راه دارید. یا می توانید این دستگاه ها را خریداری کنید یا می توانید آنها را اجاره کنید یا فردی را از شرکت های نظافتی استخدام کنید. اگر نیاز شما به این دستگاه ها بسیار پایین است یا حداکثر سالی یکبار به آن نیاز پیدا می کنید، مسلما خرید دستگاه برای شما مقرون به صرفه نخواهد بود.

در مورد اجاره کردن این دستگاه ها نیز بهتر به این موضوع توجه کنید که دستگاه های فرش شوی که برای اجاره داده می شوند معمولا کیفیت بالایی ندارند. این دستگاه ها عمدتا به گونه ای ساخته شده اند که صرفا طول عمر بالایی داشته باشند. حتی در صورت آسیب دیدن دستگاه، شما مجبور به پرداخت خسارت هایی خواهید شد که چندان معقول نیست.

خرید دستگاه فرش شوی راه دیگری است که می توانید برای استفاده از دستگاه در نظر داشته باشید. ضمن اینکه در نظر داشته باشید خرید این دستگاه می تواند یک سرمایه گذاری برای شما نیز محسوب شود. اما باز هم توصیه می کنیم که صرفا اگر نیاز شما به این دستگاه زیاد است، آن را خریداری کنید. در غیر این صورت گزینه های دیگر را برای شما مناسب تر خواهند بود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.