تجهیزات نظافت بیمارستانی

تجهیزات نظافت بیمارستانی

نظافت کف بیمارستان و جلوگیری از تکثیر پارازیت های مضر

هر روز افراد زیادی به بیمارستان‌ها، کلینیک‌های درمانی، خانه‌های سالمندان و یا سایر مراکز درمانی و بهداشتی رفت و آمد دارند. معمولا بسیاری از این افراد هم که به این مراکز مراجعه می‌کنند، از درجاتی از ضعف سیستم ایمنی بدن به دلیل بیماری رنج می‌برند. در نتیجه، اگر کف این محیطها با باکتری‌ها و میکروب‌های بیماران آلوده شده باشد، به طور بالقوه مضر بوده و خطر انتشار عفونت را افزایش می‌دهد.
بدین منظور با توجه به حساسیت بالای این نوع از محیط ها ،بایستی تسهیلاتی فراهم آوریم که مبحث نظافت کف بیمارستان  و یا دیگر قسمتها عاری از هرگونه میکروب و یا هر گونه پارازیت مضر دیگری باشد.. پس برای جلوگیری از تکثیر آلودگیها در این مراکز استفاده از تجهیزات نظافت صنعتی به خصوص اسکرابر در اولویت بالایی قرار دارد.

کف بیمارستانهای آلوده محل تجمع و تکثیر باکتری ها

همه ما می‌دانیم که شستن دست‌ها برای جلوگیری از انتشار میکروب‌ها چقدر مهم است. با این حال، نظافت  کف بیمارستان به همان اندازه نیز اهمیت دارد. در واقع، این یک اقدام کنترلی و کلیدی در هر چارچوب مدیریت ریسک بالینی است، زیرا به طور قابل توجهی گسترش عفونت‌های مربوط به مراقبت‌های بهداشتی را کاهش می‌دهد.
اگر به طور منظم کف‌های مرکز بهداشتی خود را تمیز نکنید، بیمارانتان در معرض خطر ابتلا به امراضی می‌شوند که می‌توان از آنها به راحتی قبل از خطر ابتلا اجتناب کرد. کف‌های کثیف محل رشد عفونت‌های باکتریایی و سایر امراضی هستند که بسیاری از آنها در برابر آنتی بیوتیک‌ها مقاومند.
کثیف بودن کف تاسیسات درمانی سبب بیماری افراد شده و خطرات سلامتی را برای آنان ایجاد می‌کند. کفهای زمین محل تجمع گرد و غبار، باکتری‌ها و سایر محرک‌های موجود در هوا می باشند. نظافت کف بیمارستان بصورت مستمر برای خلاص شدن از شر این خطرات عمیق نیاز به تکنیک‌های نظافتی خاص و عوامل شیمیایی دارد. به طور مثال دوغاب تمیز نشده می‌تواند به رشد باکتری‌ها و کپک کمک کرده و برای سلامتی بیماران زیانبخش باشند.درزهای لابه لای سنگ و سرامیک بایستی توسط دوغاب مخصوص پر شوند . در صورتیکه این درز و شیارها در سطح محیط فراوان باشند می توانند به راحتی مامنی جهت تکثیر و رشد انواع باکتری و یا میکروب ها شوند .

کف شوی صنعتی ابزار مناسب برای نظافت کف بیمارستان

ممکن است بیمارستان شما آنقدرها که فکر می‌کنید تمیز نباشد! در واقع، طبقات شما به تنهایی می‌تواند خطر عفونت جدی را به همراه داشته باشد. به همین دلیل، کارکنان بیمارستان، بیماران و ملاقات‌کنندگان ممکن است به مرور زمان بیمار شوند.
پاتوژن‌های (عامل بیماری) خطرناک را می‌توان در سراسر طبقات بیمارستان یافت.
مطالعه اخیر منتشر شده در مجله آمریکایی کنترل عفونت نشان داده است که میکروب‌ها در کف اتاق‌های بیمارستان می‌توانند به سرعت و مستقیماً توسط دست کارکنان(تماس دست کارکنان) مراقبت‌های بهداشتی به سطوحی با لمس بالا منتقل شوند(سطوحی بالاتر از سطح زمین و درصد ارتباط لمسی بیشتر). طبقات بیمارستانی آلوده به عوامل بیماری‌زا مانند VRE، استافیلوکوکوس اورئوس و کلستریدیوم دیفیسیل هستند.
از آنجایی که لوازم جانبی لمسی مانند دستگاه فشار خون و دکمه‌های تماس ممکن است با زمین تماس پیدا کنند، این عوامل بیماری‎‌زا می‌توانند به راحتی به بیماران و کارکنان بیمارستان منتقل شوند. در واقع، این عوامل بیماری‌زا در ۳۱ درصد از کشت‌های دست و دستکش طی آزمایشات اخیر خود را نشان دادند.
علاوه بر این، محققان دریافتند که ۵۷ درصد از اشیاء آلوده که به کف مالیده می‌شوند، می‌توانند عوامل بیماری‌زای خطرناک را به دست افراد منتقل کنند. این پاتوژن‌ها می‌توانند باعث طیف وسیعی از عفونت‌های جدی در بین افراد شده، از جمله عفونت‌های جریان خون، عفونت‌های دستگاه ادراری، عفونت‌های پوستی، عفونت زخم و همچنین ذات‌الریه. برای جلوگیری از این امر، به تجهیزات جدی نظافتی احتیاج داشته تا پاتوژنها را از کف بیمارستان خود پاک کنید. به عبارت دیگر، برای انجام کار به چند دستگاه کف‌شوی باکیفیت نیاز دارید .

علاوه بر زمین شوی صنعتی از دستگاه هاییی مانند: جاروبرقی صنعتی، سوییپر، واترجت صنعتی و .. نیز می توان برای نظافت بیمارستان های استفاده کرد.

اهمیت کف شوی صنعتی جهت شستشوی کف بیمارستان ها

یک کف شوی صنعتی باکیفیت به راحتی می تواند میزان گرد و غبار سطح محیط را در حین شستشو و برس زنی کنترل کند . رده‌ای از دستگاه‌های کفشوی صنعتی مخصوص استفاده در بیمارستان ها و مراکز حساس بالینی تولید شده‌اند. کفشوی صنعتی مجهز به سیستم مکش است ،لذا هم زمان با شستشو آب ، آلودگی باقی مانده در محیط را مکش نموده و درون مخزن آب کثیف جمع آوری می‌کند. با کمک این سیستم بخش قابل توجهی از آب مصرف شده در چرخه شستشو از محیط حذف شده و در نتیجه به دلیل کم بودن میزان رطوبت شرایط مساعدی برای رشد و تکثیر میکروب‌ها وجود نخواهد داشت.
این دستگاه کف‌شوی می‌تواند به راحتی از کف‌های بیمارستان عبور کرده و هر لکه کثیفی را پاک کند. کار کردن با آنها ساده بوده و نظافت را برای کارکنان شما آسانتر می‌کند.
کف‌شوها بسته به مدلی که دارید دارای سه موتور درایو مجزا با برسهای شستشوی متفاوت بوده که در نتیجه کارکرد آنها کیفیت بهتری را تجربه خواهید کرد. همچنین می‌توانید یک کف‌‌شوی خودرویی نیز تهیه کرده تا پرسنل شما در حین کار راحت‌تر باشند. کف‌شوهای سرنشین دار به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نظافت دیوارها و سایر اشیاء بیمارستانی را به سادگی انجام داده تا بیشتر از قبل به تمیز بودن اتاقها و راهروهای بیمارستانی خود اطمینان داشته باشید.

اسکرابر بیمارستانی چیست؟

اسکرابرها در مدل‌های مختلفی مانند اسکرابر دستی، اسکرابر سرنشین دار، کف شوی برقی، کف شوی شارژی، و غیره عرضه می‌شوند. این ماشین‌ها سدهای صرفه‌جویی در مصرف آب و مواد شوینده را شکسته و امکان استفاده مجدد از محلول شستشو را پس از اولین چرخه تمیز کردن فراهم می‌کنند. با اسکرابر شما زمان استفاده بیشتر، تخلیه‌ کوتاه‌تر آب و نیز استفاده منطقی‌تر از آب و مواد شوینده را دارید.انتخاب اسکرابر بیمارستانی جهت نظافت کف بیمارستان به میزان تردد افراد در سطح محیط ، متراژ سطح محیط ،میزان آلودگی در سطح محیط بستگی دارد.
اسکرابر بیمارستانی طی سه روز کاری تا ۹۹/۹صدم درصد میکروب ها را از بین برده، بستر مناسب برای رشد دوباره میکروب‌ها را از میان برداشته و سبب ضدعفونی شدن سطوح می‌گردد. باکتری‌ها و میکروب‌ها آلودگی‌های نامرئی هستند و بنابراین روند نظافت باید بر اساس استانداردها و با استفاده از ماشین آلات مکانیزه باشد.

تاثیر صدای زیاد بر بیماران و فضای بیمارستان

استراحت نقش مهمی در بهبودی سریع بیماران دارد. متاسفانه، بیماران باید با شلوغی شبانه‌روزی یک بیمارستان دست و پنجه نرم کنند. بر اساس مطالعه‌ای که توسط دانشکده پزشکی هاروارد منتشر شده است، بیماران مراکز درمانی صدای بیش از حد را به عنوان یک عامل اصلی که بر بهبودی آنها تأثیر منفی می‌گذارد، شناسایی کرده‌اند. هر چه سر و صدای بیشتری اطراف آنها را احاطه کرده باشد، ضربان قلب آنها سریعتر شده و خوابیدنشان هم سخت‌تر می‌شود.

تاثیر بر کارکنان

این فقط بیماران نیستند که از سر و صدا اذیت می‌شوند. در مطالعه‌ای که توسط Lindy-Lee Folscher و همکاران انجام شد، از پزشکان خواسته شد که به یک تست ارزیابی بالینی ساختاریافته (OSCE) هم در حضور و هم در غیاب سر و صدا پاسخ دهند. از کل نمونه، ۹۳٪ از مشکل تمرکز شکایت داشتند، ۸۸٪ ادعا کردند که فشار اضافی را احساس کرده‌اند، و ۸۱٪ تحریک عصبی شده‌اند. در حرفه‌ای که تصمیم‌گیری سریع بخش مهمی از کار است، چنین تداخلی می‌تواند به معنای واقعی کلمه تفاوت بین زندگی و مرگ را بیان کند.

کاهش سر و صدا حاصل استفاده از اسکرابر بیمارستانی

یکی از فایده‌هایی نظافت دستی سکوت آن بوده که مناسب مکانهای بیمارستانی و بهداشتی است زیرا هرچه سر و صدای کمتری وجود داشته باشد، اختلال کمتری برای بیماران ایجاد می‌کند. در حالی که یک اسکرابر اتوماتیک معمولی ممکن است صدای بیشتری ایجاد کند، بهترین آنها تقریباً بی‌صدا هستند.
در عین حال سازمان جهانی بهداشت عنوان می‌‌کند که سطح سر و صدا در مراکز پزشکی باید به طور متوسط حدود ۳۰ تا ۳۵ دسی بل باشد، اوج میزان صدا نزدیک به ۸۰ تا ۹۵ دسی بل است. یکی از راه‌های کاهش این سر و صدای زیاد، خرید تجهیزات نظافتی است که صدای کمتری را منتشر می‌کنند. خوشبختانه تجهیزات نظافت صنتعتی اسکرابرهای صنعتی را دارند که بی‌صدا بوده و برخی از آنها فقط ۶۹ دسی بل صدا تولید کرده که استفاده از آنها آسایش بیماران و کارکنان را تضمین می‌کند.
در واقع، مکانهایی مانند بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به تجهیزات نظافت صنعتی تخصصی نیاز دارند. هنگام مشاهده و انتخاب انواع اسکرابرهای کف‌شوی برای سطوح مختلف، باید به سطح سر و صدا و قابلیت تمیز کردن آنها به طور توامان توجه کرد.

bihynd-Scrubber-avin-sanat-co

لغزندگی کمتر در نتیجه استفاده از کف شور بیمارستانی

لغزندگی یک مشکل بزرگ در هر فضای درمانی است و اغلب به دلیل مرطوب بودن کف‌ها بوجود می‌آید. مراکزی که کف‌های خود را به طور دستی تمیز می‌کنند نسبت به فضاهایی که کف‌شوی بیمارستانی استفاده می‌کنند به مراتب احتمال آسیب‌های ناشی از لغزندگی بیشتری را گزارش می‌دهند.
تمامی دستگاههای اسکرابر در قسمت پشت برس و یا دستگاه دارای تی با لبه لاستیکی هستند . که پس از استفاده، کف پشت دستگاه را خشک کرده و به تنهایی می‌تواند احتمال تعداد تصادفاتی را که افراد در کف‌های مرطوب خواهند داشت به میزان قابل توجهی کاهش دهند. این موضوعی است که باید بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی به طور جدی به آن توجه داشته باشند، چون هر چه احتمال لغزش یا سقوط کمتر باشد، بیماران ایمن‌تر بوده و اطمینان بیشتری به بیمارستان خود خواهند داشت. از طرف دیگر کارکنان مراکز درمانی نیز با آسودگی خیال بیشتری به مسئولیتهای خود می‌پردازند.

زمین شوی صنعتی بودجه و محیط زیست

خبر خوب این است که جدیدترین تجهیزات تمیزکننده کف برای کمک به بخش‌های ES بیمارستان برای مقابله با چالش‌های بودجه و محیطی طراحی شده‌اند. که می‌توان به آخرین پیشرفتها در این زمینه اشاره کرد:

• تجهیزات نظافتی کف‌شوی صنعتی، ایمن بوده و برای حل چالش‌های زیست محیطی معرفی شده‌اند. به عنوان مثال، هیچ تنظیمی برای جریان آب یا آبگیرها لازم نداشته و به ماشین آلات کم و تعمیر و نگهداری اندکی نیاز دارند.
• تجهیزاتی که کف یا کفپوش های بیمارستانی را پس از شستشو خشک می‌کنند، یا امکان خشک شدن سریع‌تر را فراهم می‌کنند، برای حل چالش‌های محیطی در مراکز شلوغ مراقبت بهداشتی استفاده می‌شوند. این ماشین‌ها در زمان کار خطر لغزش و سقوط احتمالی بیماران یا کارکنان را کاهش می‌دهند.
• کف‌های اتاق بیماران بدون دردسر توسط اسکرابر تمیز شده و سیستمهای این دستگاهها کیفیت هوای داخل ساختمان را هم بهبود می‌بخشد.
• زمین شوی صنعتی به طور مستقل کف راهروها، کافه تریاها و دیگر مناطق بزرگ مراکز درمانی را تمیز کرده و به کارمندان اجازه می‌دهند تا بر روی دیگر کارهای نظافتی با اولویت بالا و همچنین به جزئیات بیشتر تمرکز کنند.

هزینه خرید اسکرابر بیمارستانی

هنگامی که یک مرکز درمانی تصمیم می‌گیرد از ماشین‌های نظافت صنعتی استفاده نکند، هزینه‌های قابل توجهی را بر مدیران مراقبت‌های بهداشتی تحمیل می‌کند. برای مثال، طبق گفته‌ وزارت بهداشت بریتانیا، تأسیسات و سازمان‌هایی که از استریل کفپوش‌ها در برابر عفونت‌های احتمالی غفلت می‌ورزند، به دلیل مرگ‌های غیرمنتظره و شکایت‌های بالقوه، هزینه‌های اضافی تا حدود ۱ میلیارد دلار را متحمل شده، بدون اینکه به صدمه وارده به شهرت آنان اشاره شود.
از سوی دیگر شما با خرید یک دستگاه کف‌شوی صنعتی یا اسکرابر هزینه‌های خود را کاهش می‌دهید. خرید این تجهیزات صنعتی به معنای افزایش هزینه‌ها نبوده بلکه در بلندمدت نوعی سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود. در شرایطی که برای نظافت مرکز درمانی به چند پرسنل خدماتی نیاز دارید می‌توانید از یکی از این تجهیزات مکانیزه و یک اپراتور برای استفاده از آن بهره ببرید. با این روش سرعت و کیفیت بهداشت محل کارتان افزیش یافته و با نیروی انسانی کمتر بهداشت بیشتری را تجربه خواهید کرد. از سوی دیگر به کارگیری دستگاه کف شوی صنعتی سبب کاهش مصرف آب و مواد شوینده در کل صرفه جویی در آنها می‌گردد. همچنین زمین شوی صنعتی به تداوم زیبایی و جلای کفپوش کمک کرده و در نتیجه از تحمیل هزینه‌های ترمیم و تعویض کفپوش‌ها جلوگیری می‌کند.

کف شوی بیمارستانی و به حداقل رساندن عفونت‌های مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی (HCIs)

در حالی که به حداقل رساندن عفونت‌های مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی مبتنی بر کف دشوار است، به خصوص اگر در برابر ضد عفونی‌کننده‌ها مقاوم باشند، توجه به این نکته مهم است که HCI ها فقط در مراکز بزرگی که حجم زیادی از بیماران و کارکنان وجود دارند روی نمی‌دهد. بلکه در کلینیک‌ها و مطب‌های کوچکتر نیز حضور دارند. اگر شما یک مرکز کوچک‌تر را مدیریت می‌کنید و به کارکنان یا خدمه نظافت دستی، سطل‌ها، پاک‌کننده‌ها و مواد ضدعفونی‌کننده اعتماد دارید، ممکن است به اندازه کافی این کار را انجام ندهند، به ویژه در طول همه‌گیری کووید-۱۹، بیماران کلینیک یا مطب شما ممکن در حال حاضر و آینده مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف شوند.
برای کلینیک‌ها یا مطب‌های کوچکتر، یک دستگاه کف شوی صنعتی ممکن است همان چیزی باشد که برای اطمینان از ایمن‌تر و سالم‌تر بودن این مکانها به آن احتیاج دارید.

نتیجه گیری

در حال حاضر تمیز کردن کارآمد در فرآیند استریلیزاسیون ضروری است. استریل کردن نادرست ابزارها می‌تواند کشنده باشد. ضدعفونی و استریلیزاسیون ایمن و مؤثر را می‌توان با محصولات پزشکی تمیز تضمین کرد.
سازمان بهداشت جهانی (WHO) تخمین می‌زند که در هر زمان، بیش از ۱.۴ میلیون نفر در سراسر جهان تحت تأثیر عفونت‌های حاصل از نظافت بیمارستان قرار دارند. ضد عفونی و استریلیزاسیون باعث نجات جان افراد و بهبود حال بیمار می‌شود. سطوح آلوده و با درصد پاکیزگی کمتر مراکز بهداشتی و درمانی ممکن است به گسترش پاتوژن‌های مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی بیانجامد.
سطوح کثیف می‌توانند به عنوان منابعی عمل کنند که کارکنان مراقبت‌های بهداشتی دست‌های خود را با آن آلوده کرده و در برخی موارد، بیماران پس از تماس مستقیم با تجهیزات آلوده یا سطوح دیگر، عوامل بیماری‌زا به آنها منتقل می‌شود. ارائه یک محیط مراقبتی ایمن برای بیماران مستلزم رعایت سطح بالایی از سیاست‌های توصیه شده بهداشت دست و نظافت و ضدعفونی مناسب تجهیزات پزشکی و سطوح محیطی است.
اگرچه نظافت دستی با آب و صابون کثیفی‌های قابل مشاهده را از بین برده، اما کارایی تجهیزات مکانیزه صنعتی را نداشته و پاکیزگی عمیقی را فراهم نمی‌کند. پس به کارگیری دستگاه‌های نظافت صنعتی بیمارستانی مثل انواع سکرابر بیمارستانی( زمین شور بیمارستانی) علیرغم تحمیل هزینه ابتدایی، پاکیزگی بهینه‌تری را در مراکز بهداشتی و درمانی فراهم آورده و از سوی دیگر باعث صرفه‌جویی در زمان و سایر منابع در محل کارتان را بوجود می‌آورد.
شرکت آوین صنعت با تکیه بر سال‌ها تجربه در فروش محصولات نظافت صنعتی و اخذ نمایندگی کمپانی‌های مطرح دنیا، یکی از پیشگامان عرصه فروش دستگاههای نظافت صنعتی در سراسر ایران می‌باشد. برای خرید این تجهیزات مانند: واترجت صنعتی، اسکرابر و… و یا مشاوره قبل از خرید با کارشناسان فروش این شرکت ، فقط کافیست با شماره تلفن: ۴۴۱۴۰۰۰۵-۰۲۱ تماس گرفته و از خدمات حرفه‌ای ما بهره‌مند شوید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.