شرکت آوین صنعت

بخارشوی صنعتی و کاربردهای آن

بخارشوی صنعتی و کاربردهای آن

اگر نام بخارشوی صنعتی را شنیده اید اما جزئیات استفاده از آن را نمی دانید، این مقاله برای شما نوشته شده است. دستگاهی بسیار مفید و کاربردی که تقریبا برای هر نوع نظافتی می توان از آن استفاده کرد. تا انتهای این نوشته همراه ما باشید تا نحوه کار دستگاه بخارشوی صنعتی و موارد استفاده از آن را شرح دهیم.

بخارشوی صنعتی چیست؟

یکی از معروف ترین و پر کاربرد ترین تجهیزات نظافتی، بخارشوی های صنعتی هستند. این دستگاه می تواند علاوه بر نظافت در خشک کردن و همچنین ضد عفونی کردن سطوح بسیار موثر عمل کند. نظافت در این دستگاه از طریق بخار آب داغ حاصل می شود که با فشار کم تا ۲۵۰ PSI و حرارت بالا تا ۱۶۰ درجه سانتی گراد لکه ها و گرد و غبار را از روی سطح به خوبی برطرف کرده و محیط را استرلیزه می کند.

 

یک استریمر صنعتی از اجزای زیر تشکیل گردیده است :

  • دیگ بخار یا بویلر
  • ۳ عدد مخزن ( که می تواند شامل مخزن آب تمیز، مخزن کثیف و مخزن مواد شوینده )
  • خرطومی و بخش های پاشش و مکش بخار آب
خرید بخارشوی صنعتی با بهترین قیمت

نحوه کار بخارشوی صنعتی

برای استفاده از دستگاه های بخارشو، ابتدا مخزن های آب تمیز و مواد شوینده از آب و ماده تمیز کننده پر می شوند. سپس محلول آب و شوینده وارد بویلر می شوند. دیگ بخار حرارت لازم برای به جوش آمدن این محلول را فراهم می کند و پس از به جوش آمدن، بخار آن را به سمت نازل پاشش هدایت می کند. نازل پاشش نیز بخار داغ محلول آب و شوینده را روی سطح آلوده می پاشد.

 

بخار آب داغ به دلیل دمای بالایی که دارد، می تواند چسبندگی آلودگی ها به سطح را از بین ببرد و آن ها را به راحتی جدا کند. پس از تمیز شدن سطح، نازل مکش به سرعت آب آلوده را مکیده و به مخزن آب کثیف منتقل می کند. به همین دلیل سطح به هیچ وجه خیس و مرطوب باقی نمی ماند و به سرعت خشک می شود.

کاربردهای بخارشوی صنعتی

 به دلیل ظرفیت گرمایی بالای بخار آب که برخلاف آب جوش می تواند دمای بسیار بالاتری داشته باشد، دستگاه بخارشوی برای نظافت، خشک کردن و ضدعفونی کردن انواع سطوح کاربرد دارند. البته باید توجه شود که سطح مورد نظافت نسبت به آب داغ و بخار آب داغ حساسیت نداشته و آسیب نمی بیند. این دستگاه ها با تولید مداوم بخار آب داغ و مکش همزمان، می تواند آلودگی های سرسخت را به راحتی جدا کرده و ضد عفونی کند و درجه بالایی از بهداشت را فراهم آورد.

 

از بخارشوهای صنعتی و حتی انواع کوچکتر آن ها مثل بخارشوهای خانگی و تجاری می توان برای شستشوی فرش و مبلمان نیز استفاده کرد. در ادامه مهم ترین و رایج ترین کاربردهای بخارشو را نام برده و باقی را به شما و خلاقیتتان می سپاریم. توجه داشته باشید که برای شستشوی بعضی از دستگاه های صنعتی می توان از دستگاه واترجت صنعتی نیز استفاده کرد.

۱- شستشوی تجهیزات صنعتی

کارگاه ها و کارخانه ها محیط هایی با آلودگی های زیادی هستند و به دلیل صرف زمان و انرژی بالا معمولا دیر به دیر نظافت می شوند. از طرفی در بسیاری از وسایل و دستگاه های صنعتی کارگاه ها و کارخانه ها امکان ورود آب وجود ندارد و در صورت شستشو با آب دستگاه و تجهیزات آسیب می بیند و دیگر قابل استفاده نیست. استفاده از بخار آب داغ برای جدا کردن آلودگی های چسبنده و روغنی از سطح تجهیزات صنعتی بسیار کارآمد می باشد.

۲- شستشوی تجهیزات الکترونیکی

در تجهیزات برقی نیز امکان استفاده از آب وجود ندارد. همچنین بسیاری از بخش های دستگاه های الکترونیکی ناهموارد و دور از دسترس هستند و نمی توان با برس یا وسیله ای مشابه به تمیز کردن آن ها پرداخت. در حالی که بخار آب داغ می تواند به راحتی به این نقاط غیر قابل دسترس راه پیدا کرده و آن ها را با دمای بالای خود بدون نیاز به دخالت دست، تمیز کند.

نظافت قفسه های استیل با بخارشوی صنعتی steam cleaner

۳- نظافت آشپزخانه ها و رستوران ها

به دلیل استفاده از انواع مواد غذایی و روغن در صنایع غذایی، این مکان ها همیشه دچار چسبندگی های چرب و آلودگی های سخت هستند. از طرفی امکان استفاده از مواد شوینده شیمیایی در تجهیزات غذایی وجود ندارد و برای سلامتی مضر است. استفاده از بخار آب داغ با حرارت بالا، بهترین گزینه برای نظافت دستگاه ها و سطوح در آشپرخانه ها و رستوران هاست. یک بخارشوی صنعتی می تواند بخار آب داغ را به سطوح هموار و ناهموار تجهیزات غذایی پاشیده و پس از جدا کردن آلودگی ها و لکه های چربی، آن ها را به مخزن آب کثیف هدایت کند. به این ترتیب می توان مکان های غذایی را با بالاترین سطح بهداشت نظافت کرده و خیلی سریع خشک نمود.

۴- شستشوی پنجره ها و دیوارهای شیشه ای

اگر کسب و کار شما در یک ساختمان زیبا با نماهای شیشه ای در جریان است، پس حفظ زیبایی ظاهر محیط برایتان بسیار اهمیت دارد. شستشوی پنجره ها و دیوارهای شیشه ای کاری سخت و طاقت فرساست. از طرفی به دلیل چشم گیر بودن این مکان ها، نظافت دوره ای آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. بخارشوهای صنعتی نظافت شیشه ها و پنجره ها را نیز آسان کرده است. بخار آب داغ می تواند به درز پنجره ها و شیشه ها و همچنین نقاط داخلی و خارجی آن ها دسترسی داشته باشد و بدون نیاز به شوینده جداگانه، سطح شیشه ها را تمیز و ضد عفونی کند.

۵- نظافت فرش و مبلمان

بخار آب داغ تولید شده در دیگ بخار استریمرهای صنعتی، می تواند به عمق بافت پارچه ای فرش، مبلمان و صندلی ها نفوذ کند و آلودگی های عمقی را نیز برطرف نماید. همچنین به دلیل برخورداری از سیستم مکش، آلودگی های شسته شده به مخزن آب آلوده منتقل می شود و در داخل بافت فرش باقی نمی ماند.

از طرفی چون در دستگاه های بخارشو مستقیما از آب داغ استفاده نمی شود، سطح شستشو شده خیلی سریع خشک می شود و نیازی به قرار دادن فرش یا مبلمان در جریان هوای آزاد نیست.

۶- استفاده از بخارشوی صنعتی در هتل ها و خوابگاه ها

به دلیل استفاده از بخار آب داغ به جای آب داغ، می توانید از یک بخارشوی صنعتی برای نظافت دیوارها، پرده ها، تشک ها و انواع کالای خواب نیز استفاده کنید. دمای بسیار بالای بخار آب سطح بالایی از بهداشت محیط را فراهم می آورد و سلامت افراد مقیم در هتل ها و خوابگاه ها حفظ می شود.

۷- شستشوی یخچال ها و فریزرهای صنعتی

خرطومی بلند دستگاه های بخارشو می تواند به راحتی حمل شود و به نقاط دور از دسترس دست انسان، راه پیدا کند. همچنین بخار آب داغ راهی سریع و آسان برای آب کردن یخ فریزهای بزرگ صنعتی است و می تواند جایگزین خوبی برای آب داغ شود. به علاوه سلامت دستگاه های منجمد کننده نیز حفظ می شود و عمر طولانی تری خواهند داشت.

شستشوی شیشه با بخارشو

مزایای استفاده از بخارشوی صنعتی

استفاده از بخار آب داغ علاوه بر کارایی در مواردی که توضیح داده شد، مزیت های زیادی نیز نسبت به سایر روش های نظافتی دارد.

الف) صرفه جویی در زمان

با استفاده از یک بخارشوی صنعتی برای نظافت محیط کار خود، از اتلاف منابع انسانی جلوگیری کنید و از نیروهای خدماتی خود استفاده های بهینه تری داشته باشید.

ب) کاهش مصرف آب

به دلیل وجود یک مخرن آب در بخارشوهای صنعتی، نیازی به استفاده از شلنگ و یا پر کردن چند باره ظرف های آب نیست. بخارشو با یک مرتبه پر کردن مخزن آب تا پایان پروسه نظافتی از همان آب استفاده خواهد کرد و به دلیل جوشاندن آب و استفاده از بخار آن، نیازی به پر کردن چند باره مخزن آن نیست.

ج) کاهش هزینه های نظافت

حرارت بالای بخار آب داغ می تواند به تنهایی محیط را تمیز کند و حتی لکه های چرب و سرسخت را نیز برطرف کند. در صورت نیاز به مواد شوینده نیز می توانید مقدار کمی از آن داخل مخزن شوینده بریزید و تا پایان فرآیند شستشو از همان مخزن استفاده کنید. به این ترتیب دیگر نیازی به خرید و نگه داری چندین نوع مواد شوینده مختلف با غلظت های گوناگون ندارید.

د) سرعت و کیفیت بالای نظافت

به کار گیری یک نیروی کاربلد برای کار با بخارشوی صنعتی کافی است. زمان نیروهای دیگر شما می تواند ذخیره شود. همچنین سرعت نظافت این دستگاه از سرعت منابع انسانی بیشتر است. یک ماشین بخارشوی می تواند سطح وسیع تری را در مدت زمانی کوتاه تر تمیز کند.

ه) انعطاف پذیری بالا

یک بخارشوی صنعتی مانند جاروبرقی های صنعتی مجهز به انواع وسایلی است که برای نظافت بخش های مختلفی از یک محیط مناسب هستند. مکان هایی که دست انسان نمی تواند به آن دسترسی داشته باشد، به راحتی با تجهیزات نظافتی بخارشو قابل شستشو، خشک شدن و ضدعفونی شدن هستند.

و) حفظ سلامتی کارکنان

همان طور که پیش از این نیز گفته شد، در بخارشوهای صنعتی نیازی به استفاده از مواد شوینده و شیمیایی نیست. استفاده از بخار آب داغ در نظافت سطوح، با محیط زیست سازگار بوده و بهداشت و سلامت محیط کسب و کار شما را تامین می کند. در نتیجه سلامت منابع انسانی شما حفظ می شود و بازدهی بیشتر و طولانی تری خواهند داشت.

شستشوی فرش با steam cleaner

جمع بندی نهایی

اگر بهداشت و سلامت محیط کار شما برایتان اهمیت دارد و همچنین به دنبال راهی برای کاهش هزینه های نظافت ( که می تواند هزینه های گزافی باشد ) هستید، استفاده از یک بخارشوی صنعتی می تواند همان راه حلی باشد که مناسب شماست.

این دستگاه به جای آب داغ از بخار آن برای شستشوی سطوح و تجهیزات استفاده می کند. به همین دلیل دسترسی بیشتر و راحت تر، زمان کمتر و هزینه های پایین تری را به همراه خواهد داشت.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس مستقیم